Jazyky bez barier

Program pro usnadnění výuky jazyků nejen pro dyslektiky

Klasika i novinky v letošním roce

8. únor 2015

Nadále využíváme program Jazyky bez bariér pro podporu dětí s dyslexií při výuce angličtiny. Letos chceme připravit již 3. díl bezbariérového pracovního sešitu na angličtinu. A také máme nového zájemce o bezbariérovou ruštinu. I zde jsme vyzkoušeli první soubory. Nově připravujeme soubory pro logopedii a v květnu zveřejníme pohádku 12 měsíčků v češtině, angličtině a němčině. Letos očekáváme, že MŠMT zveřejní strategický plán jazykového vzdělávání do roku 2020.

Internet a psychologicko-pedagogické poradny jsou zdrojem informací o programu Jazyky bez bariér a je pozitivní, že mají zájem i rodiče, i učitelé. Samozřejmě nejvíce materiálů máme pro výuku angličtiny pro děti s dyslexií. Na loňské dva bezbariérové pracovní sešity a soubory JBB chceme navázat bezbariérovou gramatikou podle učebnice Project 3. Teď se můžeme všichni jen pomodlit, aby MŠMT vydalo grantovou výzvu na speciální učebnice.

A pokud MŠMT vydá grantovou výzvu na speciální učebnice, tak podáme přihlášku i na vytvoření bezbariérového pracovního sešitu na ruštinu. Na základě dobrých zkušeností s angličtinou uděláme opět gramatické základy s vysvětlením a celou řadou vzorových vět. Samozřejmě jsme nejdříve museli vyzkoušet, jak funguje ruština v programu JBB. Na tři soubory se můžete podívat do veřejné knihovny pod klíčovým slovem „Ruština“.

Zajímá-li vás logopedie, tak už nyní se můžete podívat do veřejné knihovny na dva malé soubory pod klíčovým slovem „hezké mluvení“. Během roku přineseme další soubory i další informace. Vše vzniká ve spolupráci s erudovanou logopedkou a multimediální soubory mohou cestu k hezkému mluvení příjemně zpestřit a obohatit.

Pohádka 12 měsíčků v češtině, angličtině a němčině se připravuje na ZŠ Velká Bíteš v rámci projektu Hovoříme spolu o cestách a cílech.

Stále chceme pomáhat dětem a studentům s dyslexií, cíle máme pestré a k jejich dosažení vedou cestičky klikaté. Tak uvidíme, jak nás v práci podpoří Strategický plán jazykového vzdělávání do roku 2020, jehož vydání MŠMT letos plánuje.

Projekt podporují: