Jazyky bez barier

Program pro usnadnění výuky jazyků nejen pro dyslektiky

DEN DYSLEXIE 9. 9. 2020

24. srpen 2020

Program pro malé i velké / workshopy od 10 do 18 hodin / Vodárenská věž na Letné v Praze / vstupné zdarma /

Pořádá DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, z.s. www.dys.cz

Po dobu konání akce je pro návštěvníky vstup zdarma.
Budou dodržována všechna vládní nařízení v rámci Covid-19.

KDE

Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7.
Vchod z ulice Korunovační. www.vodarenskavezletna.cz

KDY

9. září 2020 – Workshopy od 10:00 do 18:00 hodin

CO

„Mylujeme dyslexii a umíme o tom mluvit“….. už jedenáctým rokem se snažíme otevřít svět lidí, kteří mají vše tak trochu jinak. Ať už je to psaní (dysgrafie), čtení (dyslexie), počítaní (dyskalkulie), porucha řeči (dysfázie) nebo známé ADHD. Součástí 11. ročník bude spojen s velkým křtem a autogramiádou knihy Stanislavy Emmerlingové „Vidím to jinak“.

Workshopy, které budou probíhat po celý den ve stejnou dobu.

Za DYS umělce: sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý – autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová. Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky, Alena Krömerová, překladatelka a tlumočnice, Dagmar Rýdlová autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

**Výtvarná umělkyně MgA. Alena Kupčíková Ph.D., a zároveň zakladatelka Dne Dyslexie, říká: **

„Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České Republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění Covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo tzv. „domškoláctví“ na jedničku. Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou jak propojit správné vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázií. Najit prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí. Workshopy s výtvarnými umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny. Workshopy s odborníky, kteří se zabývají různými spektry těchto znevýhodnění. Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy „Vidím to jinak“ S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na pultech ČR ještě není.“

Projekt podporují: