17. září 2017
Má vaše dítě dyslexii a uvažujete o osmiletém gymnáziu? Je rozumné začít s přípravou už v září? Petrovi s dyslexií a mamince Aleně se to ve školním roce 2016-17 vyplatilo. Jak postupovali?
Petr chodí do páté třídy, je narozený v srpnu, tak je ve třídě nejmladší. Doma uvažují o osmiletém gymnáziu. Příprava začíná tím, že se Petr má svobodně rozhodnout, jestli tam jít chce nebo ne. Petrova starší sestra má také dyslexii, na gymnázium chodí a je spokojená.
Petr celý měsíc váhal, nakonec řekl ANO. Maminka začala shánět cvičebnice na Scio. Úkoly ze cvičebnice jim připadají jako z jiné planety. Máma i Petr jsou zoufalí, ale neházejí flintu do žita. Cvičebnici prošli dvakrát a naučili se chytat testy Scio, protože cvičebnice nebyla natolik návodná, aby pomohla zkoušky zvládnout. Postupně se učili vnímat „jinou řeč“.
Máma Alena tvoří vlastní úkoly z matematiky podle testů. Petr chodí na Gymnázium v Sázavské na přípravku ke zkouškám. 10 x mají matematiku a 10 x mají češtinu. Jsou spokojení s přípravami na češtinu, které dostali. Potíže Petrovi dělají přísloví a rčení.
Petr má krizi, má pocit, že je hloupý a zkoušky nemá šanci zvládnout. Máma mu udělala motivační obrázek, aby měl ze sebe lepší pocit a zklidnil se. Motivační obrázek visel na dveřích. Praktické a systematické přípravy na zkoušky pokračovaly, máma se synovi věnuje. Pilně také hlídají možnosti dělat zkoušky nanečisto.
Na motivačním obrázku je Petr jako brankář, protože má svůj oblíbený sport. Co je důležité? Aby se na zkoušky poctivě připravoval, ale stále zůstal spokojeným brankářem, ať už přejde na gymnázium nebo zůstane na základní škole. Situace se lepší, Petr se začíná orientovat a chápe, že testy nemusí udělat na celých 50 bodů, přestává se stresovat.
Tři týdny před zkouškami přišla krize. Petr je unavený, má všeho dost. Máma trvá na přípravě, ale ze sportu ví, že přípravu nesmí přehnat. Už jen opakují a říkají si, na co je potřeba si dát pozor.
Petrovi velmi pomohlo, že během roku dělal dvakrát zkoušky nanečisto, jednou od Scio a jednou na jednom gymnáziu. Také dělal školní zkoušky na gymnázium Sázavská, tam by se rád dostal. Důležité také bylo, že Petr nejel na školu v Sázavské poprvé. Už tam byl 20 na přípravce, jednou na školních testech a nyní na státní přijímací zkoušky tam jel už „skoro jako domů“.
(Aktuální dojmy z přípravy a zkoušek jsme publikovali letos v květnu v článku Státní přijímací zkoušky)
Projekt podporují: