Jazyky bez barier

Program pro usnadnění výuky jazyků nejen pro dyslektiky

Názorné pomůcky pro uchopení slovíček a gramatiky

Kromě programu Jazyky bez bariér lze při výuce jazyků využít i řadu osvědčených pomůcek, které si můžete vyrobit sami. Jedná se o jednoduché vystřihovánky, skládačky a hry, pro konkretizaci abstraktních jazykových jevů. Přinášíme vám 12 vyzkoušených ukázek pro inspiraci. Po kliknutí na název ukázky se vám zobrazí více informací.

K přípravě pomůcek potřebujete papíry, pero, pastelky, nůžky a lepidlo. Ke stahování tvarů slovesa „to be“ je potřeba kancelářská sponka a přivlastňovat pomáhá kolíček na prádlo. Krabice od džusů používáme ke zvládnutí slovesných časů.

Nastříhej si na slovíčko, nastříhej si na větu Střihání textů je příjemná činnost, která pomáhá dětem udržet pozornost u výuky a hmatatelně zlepšuje zrakovou analýzu a syntézu.
Množné číslo Jak uděláme v angličtině z jedné kočky více koček? Schováme neurčitý člen a přidáme „s“. To je ale koček! Stejně to funguje u dívek a chlapců a mnoha dalších podstatných jmen.
Názorná slovíčka Názorné papírové kostky s anglickými slovíčky je snadné vytvářet a zábavné používat.
Stažené tvary Je pro vás stahování anglických tvarů zrakem a sluchem málo uchopitelné? Chcete tomu přijít na kloub? Máte to na dosah ruky!
Přivlastňovací pád Na kolíček napíšeme 's a už můžeme v angličtině přivlastňovat komu chceme co chceme.
Sázej, sázej písmenka Slova, to jsou správná písmena ve správném pořadí. Jak se je dobře naučíme? Zkusme si zahrát na honěnou. :-)
She – he – it Říká se, že dívčí barva je červená a chlapecká je modrá. V módě už to asi neplatí, ale v gramatice to funguje dobře.
Neboj se a piš Pro někoho není lehké napsaná slova očima uchopit. Pomůže mu ukazovátko a „chlívečky“ pro jednotlivá písmena. (Ukazovátko může být průhledné z plastikových desek nebo z papíru)
Na kusy a na kousky Co se stane, když spadne na zem sklenice? Rozbije se na kusy! A co se stane, když spadne na zem věta? Rozbije se na slova. A co se stane, když spadne na zem slovo? Rozbije se na písmena. A co se stane, když spadne na zem písmeno? Lekne se a vykřikne pohněvaně: „Au, dávej pozor, poškodím se a nebudu čitelné!“
Anglické časy Den má všude 24 hodin, týden má všude 7 dní, ale gramatické vnímání času je různé. Pojďme si anglické časy „škatulkovat“.
Přítomný čas Pondělí večer: Čtu si – I am reading. Úterý večer: Čtu si – I am reading. Středa večer: Čtu si – I am reading. Čtvrtek večer: Čtu si – I am reading. Pátek večer: Čtu si – I am reading. Sobota večer: Čtu si – I am reading. Neděle večer: Čtu si – I am reading. Čtu si každý večer – I read every evening.
Přítomný čas prostý S chutí si osaháme, pěkně si srovnáme v hlavě, snadno podržíme v paměti.

Projekt podporují: